Zajistit si ubytování Lednice na jihu Moravy poblíž Břeclavi je pro každého návštěvníka velkou výzvou k poznání tamní krajiny a významných architektonických skvostů. Bezpochyby sem patří Lednicko-valtický areál, zámek Lednice a všechny objekty, které se uvnitř areálu nachází.

zámek Lednice

Lednicko-valtický areál

Je zvláštní, že Lednicko-valtický areál byl zapsán do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO až v roce 1996. Zasloužil by si významnou pozornost již mnohem dříve, vždyť jde o největší plochu přetvořené krajiny lidskou rukou do podoby nádherného přírodního parku v Evropě, a zřejmě i na světě. Nechal jej vybudovat šlechtický rod Lichtenštejnů, jenž byl jedním z nejmocnějších a nejmajetnějších na našem území. Pravděpodobně by park získal i větší rozlohu, ovšem do budovatelských plánů v romantickém duchu na přelomu 19. a 20. století zasáhla průmyslová revoluce a především lidská zloba a chamtivost, která vyústila ve dvě nejstrašnější války v historii lidstva. Po druhé světové válce byl ke všemu Lichtenštejnům jejich majetek na základě Benešových dekretů zabaven. Máme tedy alespoň jedinečnou možnost si tato místa prohlédnout a pokochat se jimi tak, jako jejich původní majitelé v době, kdy se výstavba parku uskutečnila.

interiér zámku Lednice

Ráj pro cyklisty

Pokud nepatříte k těm, co většinu času stráví v chladném vinařském sklípku, a máte rádi aktivní pohyb v přírodě, pak si tuto oblast projeďte na kole. Většina cyklostezek je vytyčena v rovinatém terénu a máte-li možnost a dostatek sil, vyplatí se vystoupat i na některý z vrcholků Pavlovských vrchů a obdivovat dílo přírody z výšky. Pálava patří k nejzajímavějším přírodním útvarům v Česku, stejně tak daleké rozhledy do krajiny, kdy za dobré viditelnosti lze spatřit i vrcholky rakouských Alp. Břeclavsko je vyhlášenou oblastí s velmi dlouhým slunečním svitem a tak tu máte velkou šanci i na pěkné slunečné počasí.